Історія та сьогодення

Історія та сьогодення

Миколаївський базовий медичний фаховий коледж є одним із найстаріших навчальних закладів України.

9 березня 1875 року наказом адміралтейства Санкт-Петербургу в місті Миколаєві було створено фельдшерську школу. 14 жовтня 1906 року міська дума Миколаєва відкрила повивально-фельдшерську школу, яка готувала повивальних бабок та фельдшерів.  Народний комісаріат охорони здоров’я України в 1928 році реорганізує  навчальний заклад в медичний технікум.  Базою практики для студентів стала міська лікарня.

Процес навчання включав в себе три етапи:

  • підготовчі курси при медпрофшколі;
  • навчання в медичній школі;
  • навчання в медичному технікумі;

У 1931р. Микола­ївська міська рада виділила технікуму окремий навчальний корпус по вул. Адмі­ральській, 35.

У 1935 році лікарем С.М.Образцовим в медчному технікумі було організовано паталого-анатомічний кабінет. 25 жовтня 1935 року було відкрито кухню і їдальню для викладачів та сту­дентів.  Накази  технікуму цього періоду свідчать, що його керівники суворо ставились до тих студентів, які не відвідували заняття, утримуючи з їх стипендій певну суму коштів за кожну пропущену годину. І навпаки, малозабезпеченим надавали грошову допомогу. Сти­пендії нараховувались диференційовано, 40-50 крб., враховуючи успішність навчання. Ви­хованці дитячих будинків та сироти отримували персональні стипендії в розмірі 65 карбован­ців на місяць.

В медичному технікумі була розвинена художня самодіяльність, а змішаний викладаць­ко-студентський хор під керівництвом Л.М.Ареньєва неодноразово був переможцем місь­ких і обласних конкурсів. Студенти мали свій гуртожиток в будинку по вулиці Володарсько­го, 3.

У 1936-1937 навчальному році технікум було перейменовано в Миколаївську фельдшерсько-акушерську школу з двома відділеннями: фельдшерським і акушерським. Школа належала до системи народного комісаріату охорони здоров’я УРСР. У школі навчалось близько 800 уч­нів. У 1938 р. при школі було відкрито екстернат з шестимісячним навчанням для фельдшерів з незакінченою  медичною освітою.

Зараховані на навчання отримували звання — курсант, а після закінчення — звання фель­дшера, акушерки, медичної сестри. У першому наборі навчалось 33 особи. Спочатку на­вчання на курсах проходило з відривом від виробництва. Під час перебування медичних працівників на курсах за ними зберігалась заробітна платня як на основній роботі, так і на сумісній. Курсанти крім занять проходили обов’язкову практику у лікарнях міста. Курси продовжували свою роботу до окупації міста Миколаєва німецько-фашистськими загарбниками. За весь період роботи курсів їх закінчило 175 осіб.

З квітня 1938 року були підвищені стипендії студентам до 64-79 карбованців на місяць, а викладачам встановлена лекційна плата за годину — 6 карбованців. Розмір щомісячного ок­ладу викладача становив 380-445 карбованців. Це дало можливість залучати на викладацьку роботу провідних лікарів міста. У 1938-1939 навчальному році працювало вже чотири відді­лення. В тридцяті роки школу закін­чило більш 1440 учнів з дипломом фельдшера та медичної сестри.

З метою покращення викладання та обміну досвідом, в школі діяли методичний кабінет, циклові комісії та методична рада викладачів, на засіданнях яких вирішувались питання вибору ефективних методів навчання.

Понад тисячі випускників школи прийняли участь у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Багато з них відзначені орденами та медалями Радянського Союзу, а Н. М. Клюєва за відвагу, проявлену при допомозі пораненим, нагороджена орденом Леніна, орденом Чер­воної Зірки, орденом Вітчизняної Війни та багатьма медалями. Частина випускників та виклада­чів працювали в підпіллі, допомагаючи радянським людям вижити під час тимчасової оку­пації.

19 квітня 1944 року фельдшерсько-акушерська школа відновила свою діяльність. Тільки за 1944 р. викладачі та студенти безкоштовно відпрацювали в позаурочні години на відбудові технікуму, лікарень, дитячих садків, водопроводу більш 435 людиноднів .

В 1956 році Міністерство освіти УРСР реорганізовує технікум в училище. Починається підготовка зубних лікарів та санітарних фельдшерів.

В 1990 році в училищі відкрито новий напрям підготовки – стоматологія ортопедична.

В 1996 році училище проходить акредитацію за І освітньо-кваліфікаційним рівнем і отримує статус вищого навчального закладу.

В 2000 році училище акредитовано за ІІ освітнім рівнем підготовки, відкрито відділення медичних сестер-бакалаврів.

В 2001 році  в училищі відкрито відділення фармації.

В 2002 році  училище отримує статус коледжу та стає базовим в регіоні.

Директорами навчального закладу в різні періоди діяльності були лікарі

1906 —  Самохоцький С.О.

1944-  Іванова Лідія Михайлівна

1945 – Давидов Ісак Абрамович

1953 – Балашова Олександра Єфимівна

1955 — Волкова Євгенія Михайлівна

1961 – Зеленцов Микола Ільїч

1965 – Шпорта Анатолій Ігнатович

1974 – Мунтян Олександр Максимович

1990 – Губанов Сергій Миколайович

Серед випускників коледжу кандидати медичних наук

Тофан Анатолій Васильович

Грузєвський Олександр Анатолійович

Громадський Євген Олександрович

Заслужені лікарі України

Чеботарьов Олександр Петрович

Гунченко Василь Кузьмич

Почесною відзнакою Миколаївського міського голови «За заслуги перед містом Миколаїв» нагороджена Панчук Зореслава Миколаївна – випускниця коледжу, медична сестра центру первинної медико-санітарної допомоги №3.

 

Під час повномасштабного вторгнення російських військ на територію України та  збройної боротьби Українського народу за її територіальну цілісність  випускники коледжу стали на захист Батьківщини ,  поповнили ряди Збройних Сил України, захищаючи  незалежність держави.

Серед  відзначених державними нагородами:

Каушан Володимир – бойовий медик,  нагороджений Орденом «За мужність» ІІІ ступеня, Орденом Данила Галицького, Відзнакою «Залізний Хрест», медалями «Захисник Вітчизни» та «За оборону України»;

Сиванич Вадим –  бойовий медик, в 2023 році нагороджений премією «Найкращий медичний брат України» в номінації «Медбрат – захисник»,нагороджений Орденом «За мужність»  ІІІ ступеня, медалями «Захисник України», «Найкращий сержант ЗСУ», «За оборону України», «Захисник Вітчизни», годинником від Міністра оборони України,;

Бузник Антоніна – старша медична сестра хірургічного відділення Миколаївського військового госпіталю, нагороджена нагрудним знаком Міністра оборони України «За зразкову службу», медалями «За врятоване життя», «Захисник Вітчизни», «За оборону України»;

Акимов Андрій – медичний брат анестезист відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії Миколаївського військового госпіталю, нагороджений медалями «За взірцевість військової служби» ІІІ ступеня, «Захисник України», «За оборону України», нагрудним знаком Міністра оборони України «За зразкову службу»,

Нікітін Вадим – бойовий медик з 27 лютого 2022 року, молодший сержант 123 бригади, нагороджений «Відзнака ради національної безпеки і оборони України» І ступеня та багато інших.

 

Сьогодні Миколаївський базовий медичний фаховий коледж – це заклад освіти, який оснащений сучасним медичним обладнанням, муляжами, фантомами, інструментарієм, предметами догляду за хворими, комп’ютерними кабінетами з доступом до мережі інтернет, бібліотекою, читальним та актовим залами, їдальнею, тренажерним та спортивним залами, спортивним майданчиком, медичним пунктом.

Миколаївський базовий медичний фаховий коледж визнано найкращим закладом медичної освіти України та нагороджено дипломом за вагомий внесок у розвиток іміджу сучасної освіти і науки України.